vivafarm logo

Baromfi technológia

A teszttelep

A baromfi tesztépületben 3 önálló 526,6m2-es tartástér van, melyek mélyalmosak, fülkésítettek, megközelítőleg turnusonként 20.000 brojler befogadására alkalmasak. Az épület kialakítás, az építészeti megoldások, a beépítésre került modern technológia magasabb színvonalú termelést tesz lehetővé. A takarmánytároló és behordó vonalak, az etető- és itató rendszerek, a Dosatron-os gyógyszeradagolás egyaránt a tesztkörülményekhez lettek illesztve, mégis megőrizve az árutermelő telep jelleget.

Az épületek klimatizáltak, fűtésük hőlégfúvókkal, hűtésük hűtőpanelekkel komputer vezérelt, és automatizált. Az épületegyüttes szellőzését Euroemme típusú keresztszellőztetés biztosítja, amely az istálló környezetében állandóan változó légnyomást méri és a légbeejtőket emberi beavatkozás nélkül működteti. A világítást legkorszerűbb és energiahatékony, szabályozható világítótestek biztosítják, a világítási ciklusokról a tartásterekben elhelyezett vezérlő komputerek gondoskodnak.

Adatfeldolgozás

A tartásterek elosztásánál egyik fő szempontunk az volt, hogy a tesztek során megfelelő mennyiségű adatot kapjunk kellő ismétlés számmal, ezáltal az eredmények statisztikailag értékelhetők legyenek. Az elrendezést tekintve két istállóban légterenként 8 db fülkét alakítottunk ki, így összesen 16 db, - telepítési sűrűségtől függően - hozzávetőleg 1200 madár befogadására alkalmas fülke áll rendelkezésre. Random elhelyezéssel 2 kezelést 8 ismétléssel tudunk összehasonlítani az itt elvégzett etetési teszteknél. Minden fülkében elhelyezett madármérleg, a mérhető takarmány fogyasztás lehetőséget ad a fajlagos takarmány-értékesítés nyomon követésére is.

A harmadik légtérben 24 db kisebb fülkét alakítottunk ki ahová egyenként 200 db madarat tudunk telepíteni. Ebben az istállóban egyszerre 4 takarmánysort tudunk párhuzamosan tesztelni hat ismétlésben. Ebben a kiscsoportos istállóban BAT1 típusú függeszthető kivitelű kézi, mobil madármérleggel fogjuk mérni a madarak súlyát. A súlymérésen kívül takarmányfogyasztásról, valamint a fajlagos takarmányértékesítésről is lesz elegendő adatunk a statisztikai értékeléshez.

Az etetési vizsgálatok során tudunk tesztelni genetikákat, a kiscsoportos teremben azonos ivarú egyedeket, különböző módon összeállított takarmányokat-, takarmányozási programokat, speciális takarmánykiegészítőket. A tesztekhez szükséges alapanyag- és késztakarmány beltartalmi vizsgálatok az anyacég szalkszentmártoni laborjában NIR gyorsvizsgálóval, és kémiai módszerrel is tudjuk ellenőrizni. Segítséget tudunk nyújtani a takarmány receptúrák elkészítésében, illetve a turnusok során gyűjtött adatok (súly, takarmány- és vízfogyasztás, fajlagos takarmányértékesítés) statisztikai értékelésében.

Az istállók épületi kialakítása elvileg lehetővé teszi úgynevezett „technológiai provokált” tesztek futtatására is, az istálló hőmérséklet, illetve a mivel megvilágított órák számának vagy a megvilágítás erősségének megválasztásával.

Célunk

A teszttelep létesítésével alapvető célunk, hogy folyamatosan megoldásokat keressünk a termelési eredmények javítására, az antibiotikum használat csökkentésére, a költséghatékony megoldásokra, mellyel szeretnénk hozzájárulni a baromfis partnereink gazdaságosságának javításához.

Istállótereink

Tulajdonság
Leírás1-2. istálló tér (nagyüzemi brojler modell)3. istálló tér (kis csoportos brojler modell)
Méret2 x 526,6 m²526,6 m²
Fülkék száma24 db16 db
Kapacitás / Fülke200 db990 db
Takarmánysorok2-4 különböző2 különböző
Mérési módAutomataAutomata súlymérés
Mindkét istálló tulajdonságai
Takarmányfelvétel
Élősúly
Fajlagos takarmányértékesítés
Ivóvíz fogyasztás